Ostatnio dużą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa. W większości gazet można znaleźć różnego rodzaju przepisy na potrawy nie zawierające glutenu, ale czy naprawdę warto przechodzić na taką dietę? Czy rzeczywiście jest zdrowa dla naszego organizmu?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest ten gluten.
Definicja z Wikipedii: " mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia.
Podczas wyrabiania ciasta z mąki, zawarty w niej gluten w wyniku sieciowania tworzy z wodą strukturę przestrzenną nadającą ciastu ciągliwą konsystencję. Powoduje to uwięzienie pęcherzyków dwutlenku węgla powstającego w cieście, gdy podlega ono fermentacji, co z kolei odpowiada za wzrost jego objętości podczas „wyrastania”, a po wypieczeniu otrzymane pieczywo
ma porowatą strukturę. Powodowana przez gluten ciągliwość ma również
znaczenie w przypadku ciast, które nie podlegają fermentacji, ale są
spulchniane za pomocą np. proszków do pieczenia lub, tak jak ciasta makaronowe, nie są w ogóle spulchniane.
Gluten można wydzielić z mąki w wyniku wymycia skrobi
z surowego ciasta. W tej formie wygląda podobnie do gumy do żucia. Na
tej operacji opiera się metoda laboratoryjna określania ilości glutenu w
mące." Tyle z teorii teraz najważniejsza kwestia czy naprawdę warto go odstawić?
Owszem osoby, które cierpią na celiakie nie mogą go jeść z bardzo prostej przyczyny - po prostu są uczulone. W skrajnych przypadkach choroba może powodować zanik kosmków jelitowych przez co nie wchłaniają się składniki odżywcze z pokarmu. Dla takich osób niestety restrykcyjna dieta jest niezbędna.
Co w takim razie z osobami, które nie chorują? W 2011 jeden z australijskich naukowców Peter Gibson ogłosił wynik swoich badań. Wynikło z nich, że gluten powoduje zmęczenie, bóle głowy, niestrawność i bóle brzucha nawet u osób, które nie chorują na celiakie. Nagle wielkie bum! Dieta bezglutenowa osiągnęła szczyt popularności w końcu wszystko co złe to gluten. Odstawimy go i poczujemy się lepiej. Sklepy zaczęły wprowadzać produkty bezglutenowe, a klienci chętnie je kupowali mimo tego, że zwykle były one droższe.
2013 rok - ten sam badacz przeprowadza ponowne badania. Nie będę opisywać całego eksperymentu chodziło o to, że osobą nie chorującym podawano produkty zawierające gluten jednak one o tym nie wiedziały. Jak zwykle tak bywa osoby te twierdziły, że bez glutenu czują się świetnie, a zawarty w produktach gluten nie powodował najmniejszego pogorszenia stanu zdrowia. Tak więc teza, że gluten wpływa na nasze samopoczucie źle jest jednym wielkim mitem.
Warto dodać, że dostarcza on do naszego organizmu kilka bardzo ważnych składników, kwas foliowy, witaminy grupy B, cynk, selen, wapń oraz magnez. Jednym zdaniem nie ma sensu ulegać modzie tylko dokładnie sprawdzić temat zanim postanowimy przejść na jakąś nową dietę tylko dlatego, że jest ona niezwykle popularna. Jeżeli kiedykolwiek poczujesz się po spożyciu produktów zbożowych udaj się do lekarza. Możliwe, że cierpisz na celiakie.
Czy uległyście kiedyś modzie na jakąś dietę? ;) Jeżeli tak to na jaką? ;) Zapraszam was na FB gdzie na bieżąco można śledzić co dzieje się na moim blogu :)
Czekoladowe Latte na FB
źródło zdj