czwartek, 4 lutego 2016

Zakwasy - czym są i jak z nimi walczyć?

Na początku chciałabym was serdecznie zaprosić na fanpage na facebooku ;-)
czekoladowelatte na fb ;-)



                Aktywność fizyczna poprawia nam humor, zwalcza stres jednak co zrobić gdy po udanym treningu pojawia się ból? Jak sobie poradzić z zakwasami? Czym są? Czy możemy ćwiczyć dalej?
                 
            
    Zacznijmy od wyjaśnienia czym są zakwasy. Właściwa nazwa to zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS – ang. delayed onset muscle soreness) jest to po prostu ból mięśni pojawiający się 24-72godziny po intensywnym treningu i zwykle ustępuje w ciągu 5-7dni. Naukowcy już dawno udowodnili, że nie są one skutkiem gromadzenia się kwasu mlekowego w mięśniach z powodu braku tlenu, kwas ten zostaje wypłukany z mięsni przez przepływającą krew już po godzinie – dwóch po treningu, a więc skąd one się biorą? Zakwasy są po prostu mikrouszkodzeniami  mięśni, które nie były odpowiednio przygotowane na wysiłek fizyczny, dolegliwości bólowe trwają od 5 do 7 dni w tym czasie mięśnie regenerują się i wzmacniają.
                Jak uniknąć zakwasów? 
Przede wszystkim przed treningiem trzeba wykonać rozgrzewkę. Co prawda wykonanie jej nie zagwarantuje tego, że nie dotknie nas ten problem, ale na pewno zmniejszymy ryzyko. Jednak co robić gdy zapomnimy o tym, lub okażę się ona nieskuteczna?

  • ·         Masaż  -  rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi. Podstawowa zasada masażu to stopniowe zwiększanie nacisku, zaczynamy od delikatnego głaskania i stopniowo zwiększamy moc nacisku.

  • ·         Okład z lodu lub prysznic z zimną i ciepłą wodą na przemian – usprawni krążenie krwi, złagodzi stan zapalny.

  • ·         Maści przeciwbólowe – oczywiście te niesterydowe. Łagodzą ból.

  • ·         Sok pomidorowy – źródło witamin, które pomaga w uzupełnieniu elektrolitów.

  • ·         Basen – woda pomaga rozluźnić i zrelaksować mięśnie. Najlepiej przepłynąć kilka długości basenu ;)

  • ·         Piwo – kiedyś nauczycielka poleciła nam na zakwasy małe piwo. Oczywiście pamiętajmy, że piwo jest bardzo kalorycznym trunkiem.

  • ·         Odpoczynek – jeżeli masz bardzo silne zakwasy odpocznij.  To na pewno przyda się Twojemu organizmowi.

  • ·         Nawadnianie – pij dużo płynów. Oczywiście woda niegazowana, soki. Pij powoli małymi łykami.


Czy zrezygnować z ćwiczeń?

To zależy od intensywności zakwasów. Mitem jest to, że jeżeli mamy zakwasy to trening był efektywny i będzie widać rezultaty. Mięśnie stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na kontuzje. Osobiście uważam, że możemy wykonać lekkie ćwiczenia, angażujące inne partie mięśni np. jeżeli mamy zakwasy na nogach zrób ćwiczenia na ręce. Intensywny trening jest niewskazany z prostej przyczyny przestaną być przyjemnością, będą bolesne i tylko zniechęcimy się do dalszych ćwiczeń. ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz